Categorii

Facebook

Etichete

Arad Trophy ~Rhythmic Gymnastics International Tournament~ 1-2.10.2022

“Arad Trophy” – Rhythmic Gymnastics International Tournament.  A fost Un concurs așteptat pe plan intern și extern de către gimnaste, antrenori și profesori.
Este o competiție cu tradiție, care a evoluat nespus de mult. De la “Cupa CSM Arad” bucurându-ne de ” Arad Trophy”. Emoția, entuziasmul și defitamnul au rămas neschimbate.

Datorită eforturilor depuse de către doamna Daniela Chiriac, Ștefania Chiriac, Tatiana Novikova și Flavia Nicula a fost posibilă această competiție în parteneriat cu CSM Arad și sponsorii oficiali. ( Webasto, Cotta, Pronat, EverBio, MaxiMarc, MedLife, Alexander International, Archimina, Pizza 5 Colțuri, BNB și MavroConsult)
Nu mai puțin de 260 de gimnaste au concurat în Sala Polivalentă de la Arad. Cu emoții mai mici sau mai mari, gimnastele și-au întrecut limitele. Astfel reușind să se întoarcă acasă cu experiențe noi, cu medalii, diplome și amintiri de neuitat.

15 cluburi au fost prezente din țară, printre care: LPS Baia Mare; CSS Nr2. Baia Mare; LPS Târgu Mureș; ACS Ritmic Aly Gym Brașov; ACS Carla Ritmic Gim Brașov; CSS Nr.1 Timișoara; CSS 1 Constanța; CSM Ploiești; CS Victoria Cumpăna; CS Sportul Studențesc București; LPS Bihoru Oradea; CSM Cluj-Napoca; CSS Reșița; ACS Academic București; ACS”Alexandra Pavel” Alba Iulia și CSU UNEFS București.

By RGPhoto Clau

🏆O parte din rezultatele remarcabile a frumoasei competiții de la Arad🏆

La categoria “Baby” gym ( 2016) fără obiect
🥇Aurul a fost câștigat de către gimnasta Dedu Melissa de la clubul CS Sportul Studențesc București cu punctajul de 20,950.
🥈Argintul a fost câștigat de Berdan Ana de la clubul LPS Bihoru Oradea cu punctajul de 17,600.
🥉Broznul a fost cucerit de Salati- Dragoș Diana de la LPS “Szasz Adalbert” Târgu Mureș cu un total de 16, 600.

Gimnastele născute în 2015 ( cerc și fără obiect)
🥇Treapta întâi a fost ocupată de Petean Izabela Maria de la CSM Cluj-Napoca cu un total de 43,100.
🥈Treapta a doua a fost ocupată de gimnasta Florian Bonda Ana Carla de la același club sportiv cu totalul de 39,300.
🥉Treapta a treia a fost ocupata de gimnasta Tătar Elena Francesca de la CSM Arad cu punctajul final de 39,150.

Ansamblu ( gimnaste născute în anii 2012-2013)
🥇Locul I ~ 18,150
ACS Ritmic Aly Gym Brașov ( Ghimet Rayna, Brok Sofia, Tintea Luana, Cristescu Petra, Șerbănoiu Daria și Timiș Alisia)
🥈 Locul II ~ 14,700
CSS2 Baia Mare ( Coste Maya, Man Karolina, Trufan Alessia, Popovici Alessya, Feher Carla și Ilieș Teodora)
🥉Locul III ~ 14,600
LPS “Szasz Adalbert” Târgu Mureș
✨ Locul IV ~ 14,550
LPS Baia Mare ( Ciocotișan Alexia, Chibelean Crina{ocupanta locului IV la cerc} Talpos Rebeca{ocupanta locului VII la fără obiect”} , Ilieș Valentina și Botoș Andrada). Acestea fiind la un pas de-a ocupa treapta a treia. ( Elisabeta Ardelean la categoria “Baby” s-a clasat pe poziția a VI-a).

Ansamblul de juniori cu 5 mingi
🥇Locul I ~ 18,450
LPS Bihoru Oradea ( Barna Roxana, Rusu Dafina, Berde Maria, Chise Miruna, Lucaci Iulia și Nica Alesia)
🥈 Locul II ~ 17,000
🥉 Locul III ~ 16,800
CSS 2 Baia Mare ( Petric Olivia, Banc Dea, Cozma Andreea, Draghis Irina și Barsan Ariana)

Ristea Beatrice de la CSS 1 Constanța.

SENIOARE A- 2000-2006( Individual Compus)
Sabina Enache de la CSM Ploiești.
🥈 Locul II- 52,500
Biringer Alenia de la CSM Arad
🥉 Locul III – 51,100
Miruna Ciocîrlan de la CSM Ploiești.

SENIOARE B – 2000-2006 ( Individual Compus)

Podium Senioare. Photo Ileana Iakob

Acestea fiind câteva rezultate însemnate din cadru competiției “Arad Trophy” 2022. Astfel că toate gimnastele participante au avut evoluții frumoase și un bun început pentru calendarul competițional din această toamnă. În doar o săptămână gimnastele se vor întâlni dinou la Iași, o altă competiție îndrăgostită de gimnaste. O competiție organizată de către domnul profesor Radu Constantin și Cătălina Radu. Tot la Iași o vom putea privi pe senioara experimentată Andreea Verdeș; astfel că întreaga atmosferă va fi una de clasă înaltă.

În mai puțin de 2 săptămâni în orașul Ploiești va avea loc a III-a ediție a competiției “Rhythmic Star” International Tournament 2022. Competiție organizată de doamna Liliana Băsescu și Simona Puiu.

Urmând Campionatul Național de Junioare și Senioare ( București).
Luna octombrie și noiembrie se anunță încărcată pe plan competițional național, iar această competiție care a avut loc în Arad, a fost un start bun pentru a-și verifica fiecare gimnastă nivelul la care se poziționează; întru cât gimnastele mai au timp pentru șlefuirea exercițiilor. Competițile viitoare se anunță tot mai puternice și mai spectaculoase.

Felicitări CSM Arad! Felicitări tuturor gimnastelor și doamnelor și domnișoarelor antrenoare care își dedică întreg timpul gimnasticii ritmice din România!